  • Mfr # SC03L36-316
  • Zoro # G503548952
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
End Type
Plain
For Use With
High Efficiency Gas Appliance, Oil Fired Appliance with Concentric Venting Outlet
Max. Duct Length
35 1/2 in
Pipe Length
35 1/2 in
Pipe Diameter
3 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SC03L36-316
Country of Origin
United States
Dimensions
Max. Duct Length
Pipe Length
Pipe Diameter
3 in
Min. Length
35.4 in
Overall Length
Outside Diameter
3 in
Details
End Type
Plain
Item
HEATFAB SC COMPONENT
For Use With
High Temperature Degrees
550 Degrees F
Liner Material
Stainless Steel
Gas Vent Pipe Item
3" / 5" Concentric Pipe 36" L