  • Mfr # HS-1500-OTR-R
  • Zoro # G116003732
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Watts
1500 W
Width
27 in
Depth
8 in
For Use With
Ideal for patios, balconies, workshops, and garages
Includes
Tradesman Heater, Remote Control (with batteries included), Wall Mount
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HS-1500-OTR-R
Country of Origin
China
Dimensions
Width
27 in
Depth
8 in
Length
6 in
Cord Length
8 ft.
Details
Watts
1500 W
For Use With
Includes
Standards
IPX4 Rated - Weatherproof
Amps AC
12.5 A
BtuH Output
5200
Heater Mounting Type
Wall or Ceiling
Color
Gray/Black
Heater Voltage
110 V
Element Type
Carbon Fiber Infrared
Voltage
120 V