  • Mfr # H620-018-R
  • Zoro # G0810162
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Type
Variable Area
Housing Material
PPSU
For Pipe Size
1 in; 3/4 in
Connection Size
1 in
Flow Material
Water
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
H620-018-R
Country of Origin
United States
Dimensions
For Pipe Size
1 in; 3/4 in
Connection Size
1 in
Length (In.)
7-3/4"
Height
1 1/2 in
Length
7 3/4 in
Width
1 1/2 in
Connection Size (In.)
3/4 Sweat
Manufacturers Warranty Length
1 yr
Height (In.)
1-1/2
Width (In.)
1-1/2"
Overall Height
1.4 in
Overall Width
1.8 in
Overall Length
7.8 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Mechanical Flowmeter
Type
Variable Area
Housing Material
PPSU
Flow Material
Water
Connection Type
Sweat
Max. Pressure
325 psi
Wetted Materials
Buna-N, C360 Brass, PH15-7MO Stainless Steel, Polysulfone, PVC, Strontium, T300 Stainless Steel
Max. Viscosity
500 SUS
Flow Range
3 to 18 gpm
Fluid Temp. Range
32 Degrees to 250 Degrees F
Fitting
Brass
Chamber Material
Radel(R)
Flow Range (GPM)
3-18
Seal Material
Buna-N
Max. Pressure (PSI)
325
Pressure Drop - 100% Flow (PSI)
2.25 psi
Specific Gravity
1
Max. Temp. (F)
250
Accuracy (%)
5%
Flow Range @ GPM of Water
3-18
GPM Max.
18 gpm
Flow Range @ GPM/LPM
3 to 18 / 15 to 65
Standards
ANSI/ASME B1.20.1
Display Type
Scale
Product Type
Flow Meter
Unit Of Measure
Gallons, Liters
Flow Rate - Minimum
3 gpm
Accuracy
+/-5%
Media Temperature - Maximum
250 Degrees F
Mounting Orientation
Universal
Includes Flow Rate Adjustment Knob
No
O-Ring Material
Buna-N
Flowmeter Type
Media Temperature - Minimum
32 Degrees F
Includes Totalizer
No
Flow Rate - Maximum
18 gpm
Viscosity - Maximum
500 SUS
Compatible Flow Material
Includes Pressure Gauge
Operating Pressure - Maximum
325 psi
Wetted Material
PSU
Description
Mechanical Flowmeter, Product Type Flow Meter, Flowmeter Type Variable Area, Accuracy +/-5 Percent, Connection Size 1 in, Connection Type Sweat, Compatible Flow Material Water, Media Temperature - Maximum 250 Degrees F, Media Temperature - Minimum 32 Degrees F, Viscosity - Maximum 500 SUS, Voltage - Maximum Not Applicable, Housing Material PPSU, Rotor Material Not Applicable, O-Ring Material Buna-N, Seal Material Buna-N, Shaft Material Not Applicable, Wetted Material PSU