  • Mfr # AU12P313L100LBNS
  • Zoro # G108061795
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
17.44 mm
Carriage Width
40 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Length
100 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
AU12P313L100LBNS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
17.44 mm
Carriage Width
40 mm
Carriage Length
100 mm
Size
12
Overall Height
19.2 mm
Carriage Mounting Hole Size
M4
For Rail Width
12 mm
Manufacturer Size
12
Combined Carriage and Rail Height
19.2 mm
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
Number of Mounting Holes
4
Roller Type
Crown Roller
Seals
Nitrile
For Use With
MS 12, NMS 12
Carriage Finish
Anodized
Carriage Type
Roller
Dynamic Load Capacity
240 N
Maximum Load Radial
240 N
Maximum Load Axial
Series
GV3
System of Measurement
Metric
Axial Load - Maximum
Requires Lubrication
Lubricant Required
Number of Bearing Rows
2
Static Load Capacity
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Seal Material
Nitrile
Radial Load - Maximum
Includes Lubricator
Lubricator Included
Includes Plugs
Plugs Included
Compatible Rail Type
Slide
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 17.44 mm, Carriage Length 100 mm, Carriage Width 40 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 240 N, Axial Load - Maximum 240 N, Manufacturer Size 12, Dynamic Load Capacity 240 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 12 mm, For Use With MS 12, NMS 12, Static Load Capacity 240 N, Combined Carriage and Rail Height 19.2 mm, Series GV3, Operating Temperature - Maximum 140 Degrees F