  • Mfr # AU4434L125LBDR
  • Zoro # G608061547
Carriage Height
35.8 mm
Carriage Width
116 mm
Carriage Length
125 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
AU4434L125LBDR
Carriage Height
35.8 mm
Carriage Width
116 mm
Carriage Length
125 mm
For Rail Width
44 mm
Combined Carriage and Rail Height
38.7 mm
Number of Mounting Holes
4
Dynamic Load Capacity
3,600 N
Maximum Load Axial
3,600 N
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 35.8 mm, Carriage Length 125 mm, Carriage Width 116 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 6,000 N, Axial Load - Maximum 3,600 N, Manufacturer Size 44, Dynamic Load Capacity 3,600 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 44 mm, For Use With M 44, NM 44, Static Load Capacity 3,600 N, Combined Carriage and Rail Height 38.7 mm, Series GV3