  • Mfr # HRW27CA1SSC1
  • Zoro # G307867983
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
24 mm
Roller Material
Carbon Steel
Carriage Width
80 mm
Carriage Length
72.8 mm
Carriage Material
Carbon Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
HRW27CA1SSC1
Country of Origin
United States
Dimensions
Carriage Height
24 mm
Carriage Width
80 mm
Carriage Length
72.8 mm
Dimension L
72.8 mm
Dimension F
60 mm
Dimension L1
51.8 mm
Dimension N
6 mm
Dimension B
70 mm
Carriage Mounting Hole Size
M6
Overall Height
27 mm
For Rail Width
42 mm
Manufacturer Size
27
Combined Carriage and Rail Height
27 mm
Details
Item
Linear Guide Carriage
Roller Material
Carriage Material
Bearing Type
Ball
Carriage Type
Ball
For Use With
Profile Rail
Agency Compliance
California Prop 65 Compliant
System of Measurement
Metric
Dynamic Load Capacity
14.2 kN
Series
HRW-CA
Static Load Capacity
21.6 kN
Standards
California Prop 65 Compliant
Requires Lubrication
Lubricant Required
Compatible Rail Type
Profile
Seal Material
Stainless Steel
Includes Lubricator
Lubricator Included
Radial Load - Maximum
14.2 kN
Tolerance Class
N
Includes Seals
Seals Included
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Operating Temperature - Maximum
176 Degrees F
Description
Linear Guide Carriage, Carriage Height 24 mm, Carriage Length 72.8 mm, Carriage Width 80 mm, Carriage Material Carbon Steel, Roller Material Carbon Steel, Radial Load - Maximum 14.2 kN, Axial Load - Maximum Not Applicable, Manufacturer Size 27, Dynamic Load Capacity 14.2 kN, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Ball, For Rail Width 42 mm, For Use With Profile Rail, Static Load Capacity 21.6 kN, Combined Carriage and Rail Height 27 mm, Series HRW-CA