  • Mfr # AU2018L140NS
  • Zoro # G208061565
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Carriage Height
22.4 mm
Carriage Width
64 mm
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Length
140 mm
Carriage Material
Aluminum
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
AU2018L140NS
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Carriage Height
22.4 mm
Carriage Width
64 mm
Carriage Length
140 mm
Size
20
Carriage Mounting Hole Size
M5
For Rail Width
20 mm
Combined Carriage and Rail Height
24.95 mm
Manufacturer Size
20
Details
Item
GV3 Carriage
Roller Material
Stainless Steel
Carriage Material
Aluminum
For Use With
NV 20, V 20
Carriage Type
Roller
Roller Type
Crown Roller
Carriage Finish
Anodized
Number of Mounting Holes
6
Seals
Nitrile
Maximum Load Axial
500 N
System of Measurement
Metric
Series
GV3
Dynamic Load Capacity
500 N
Maximum Load Radial
400 N
Radial Load - Maximum
400 N
Requires Lubrication
Lubricant Required
Axial Load - Maximum
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Number of Bearing Rows
2
Compatible Rail Type
Slide
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Static Load Capacity
Includes Plugs
Plugs Included
Seal Material
Nitrile
Includes Lubricator
Lubricator Included
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 22.4 mm, Carriage Length 140 mm, Carriage Width 64 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 400 N, Axial Load - Maximum 500 N, Manufacturer Size 20, Dynamic Load Capacity 500 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 20 mm, For Use With NV 20, V 20, Static Load Capacity 500 N, Combined Carriage and Rail Height 24.95 mm, Series GV3, Operating Temperature - Maximum 140 Degrees F