  • Mfr # AU2525L80LBDR
  • Zoro # G408061570
Carriage Height
28.1 mm
Carriage Width
80 mm
Carriage Length
80 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AU2525L80LBDR
Carriage Height
28.1 mm
Carriage Width
80 mm
Carriage Length
80 mm
Size
25
Carriage Mounting Hole Size
M6
For Rail Width
25 mm
Combined Carriage and Rail Height
30.7 mm
Manufacturer Size
25
For Use With
NS 25, S 25
Number of Mounting Holes
4
Dynamic Load Capacity
1,600 N
Maximum Load Axial
1,600 N
Description
GV3 Carriage, Carriage Height 28.1 mm, Carriage Length 80 mm, Carriage Width 80 mm, Carriage Material Aluminum, Roller Material Stainless Steel, Radial Load - Maximum 3,000 N, Axial Load - Maximum 1,600 N, Manufacturer Size 25, Dynamic Load Capacity 1,600 N, Requires Lubrication Lubricant Required, Carriage Type Roller, For Rail Width 25 mm, For Use With NS 25, S 25, Static Load Capacity 1,600 N, Combined Carriage and Rail Height 30.7 mm, Series GV3, Operating Temperature - Maximum 140 Degrees F