  • Zoro # G812006327
/ea
Key Features
Hose Inside Dia.
16 in
Hose Length
25 ft
Hose Color
Black
Temp. Range
-60 Degrees to 275 Degrees F
Bend Radius
21 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Zoro #
G812006327
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Hose Inside Dia.
16 in
Hose Length
25 ft
Bend Radius
21 in
Details
Hose Color
Black
Temp. Range
-60 Degrees to 275 Degrees F
Item
Ducting Hose
Vacuum Rating
2.00 in of Hg
Hose Reinforcement Material
Wire
For Media Type
Chips/Debris/Granules, Dust, Fumes, Moisture/Hydraulic
Compatible Chemicals
Chips/Debris/Granules, Dust, Chemical Fumes, Moisture/Hydraulic
Hose Tube Material
Thermoplastic Rubber
Description
Ducting Hose, Hose Inside Dia. 16 in, Hose Length 25 ft, Hose Tube Material Thermoplastic Rubber, Hose Reinforcement Type Helix, Hose Reinforcement Material Wire, Hose Color Black, Vacuum Rating 2.00 in of Hg, Temp. Range -60 Degrees to 275 Degrees F, Bend Radius 21 in