  • Mfr # ASG24X18X8NK
  • Zoro # G8753166
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Nominal Width
18 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
8 in
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
ASG24X18X8NK
Dimensions
Nominal Width
18 in
Nominal Height
24 in
Nominal Depth
8 in
Body Material Thickness
16 ga
Details
Item
Electrical Enclosures
NEMA Enclosure Rating
1
Enclosure Material
Steel
Closure Method
Captive Screws
Cover Closure Type
Screw On
Knockouts
No
Metallic / Non-Metallic
Metallic
Color
Silver
Finish
Galvanized
Mounting
Wall
Cover Style
Solid
Enclosure Cover Type
Screw On
Series
A90P1
Material of Enclosure
Carbon Steel
Solid / Clear Cover
Solid
Standards
cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed
IP Rating
IP30
Features
Mounting Holes
Enclosure NEMA Rating
Metal Gauge
12/14/16 ga
Enclosure Cover Features
Screw Latch
Weight
28.6
Cover Screw Quantity
4
Includes Knockouts
Knockouts Not Included
Environment - MERCH
Indoor
Description
Enclosure NEMA Rating 1, Material of Enclosure Carbon Steel, 18 in, Screw On Enclosure Cover Type, Solid / Clear Cover Solid, Closure Method Screws, Finish Galvanized, Color Gray, Depth 8 in, Enclosure Cover Features Screw Latch, Features Mounting Holes, Height 24 in, IP Rating IP30, Metal Gauge 12/14/16 ga, Wall Mounting, Series A90P1, Standards cUL Listed per CSA C22.2 No 40, File No E27525, IEC 60529, NEMA/EEMAC Type 1, UL 50, 50E Listed, Width 18 in