  • Mfr # E50-208100-R02NSPKIT
  • Zoro # G915397964
Phase
Single Phase or Two Phase
Current Sensor Output
2 V
Current Sensor Type
Split-Core
Current Sensors Included
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-208100-R02NSPKIT
Phase
Single Phase or Two Phase
Current Sensor Output
2 V
Current Sensor Type
Split-Core
Current Sensors Included
Yes
Amps
100 A
Protocol
Modbus RTU; EZ-7 Ethernet
Modbus RTU
Number of Current Sensors
2
Enclosure
NEMA 4X
Description
Class 500 Meter, 120/208-240V, 100A, NEMA 4X Enclosure, Modbus RTU, EZ-7 Ethernet Protocol, Green Class Net Meter - Single Phase, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output