  • Mfr # E50-480100-J01KIT-NS
  • Zoro # G515396701
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Enclosure
JIC Steel
Current Sensor Type
Split-Core
Amps
100 A
Current Sensor Output
2 V
Protocol
EZ-7 Ethernet
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E50-480100-J01KIT-NS
Country of Origin
Unknown
Details
Enclosure
JIC Steel
Current Sensor Type
Split-Core
Amps
100 A
Current Sensor Output
2 V
Protocol
EZ-7 Ethernet
Voltage
277/480V
Phase
Three Phase
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 100A, JIC Steel Enclosure, EZ-7, EZ-7 Ethernet Protocol, No 2V Output Current Sensors Included