  • Mfr # E50-480100-R06NSPKIT
  • Zoro # G715400383
Key Features
Current Sensors Included
Yes
Number of Current Sensors
2
Amps
100 A
Current Sensor Type
Split-Core
Current Sensor Output
2 V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-480100-R06NSPKIT
Details
Current Sensors Included
Yes
Number of Current Sensors
2
Amps
100 A
Current Sensor Type
Split-Core
Current Sensor Output
2 V
Voltage
277/480V
Modbus TCP/IP
Protocol
Modbus RTU; Modbus TCP/IP
Modbus RTU
Phase
Single Phase or Two Phase
Enclosure
NEMA 4X
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 100A, NEMA 4X Enclosure, Modbus RTU, Modbus TCP/IP Protocol, Green Class Net Meter - Single Phase, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output