  • Mfr # E50-4801600J02-SPKIT-NS
  • Zoro # G715401755
Amps
1600 A
Current Sensor Output
2 V
Enclosure
JIC Steel
Current Sensor Type
Split-Core
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
E50-4801600J02-SPKIT-NS
Amps
1600 A
Current Sensor Output
2 V
Enclosure
JIC Steel
Current Sensor Type
Split-Core
Modbus RTU
Yes
Phase
Single Phase or Two Phase
Protocol
Modbus RTU; EZ-7 Ethernet
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 1600A, JIC Steel Enclosure, Modbus RTU, EZ-7 Ethernet Protocol, Single Phase or Two Phase Two Element, No 2V Output Current Sensors Included