  • Mfr # E50-480400-R06NSPKIT
  • Zoro # G015400502
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Phase
Single Phase or Two Phase
Amps
400 A
Voltage
277/480V
Enclosure
NEMA 4X
Current Sensor Type
Split-Core
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E50-480400-R06NSPKIT
Country of Origin
Unknown
Details
Phase
Single Phase or Two Phase
Amps
400 A
Voltage
277/480V
Enclosure
NEMA 4X
Current Sensor Type
Split-Core
Protocol
Modbus RTU; Modbus TCP/IP
Current Sensor Output
2 V
Current Sensors Included
Yes
Number of Current Sensors
2
Modbus TCP/IP
Yes
Modbus RTU
Description
Class 500 Meter, 277/480V, 400A, NEMA 4X Enclosure, Modbus RTU, Modbus TCP/IP Protocol, Green Class Net Meter - Single Phase, 2 Split-Core Current Sensors with 2V Output