  • Mfr # 059-D311-200
  • Zoro # G3943799
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Type
C6H6
Operating Temp. Range
-20 Degrees to 50 Degrees C, -4 Degrees to 122 Degrees F
Alarm Setting
Adjustable
Detects
Volatile Organic Compounds
Standards
CSA Class 1, Division 1, Group A, B, C, D, IECEX Ga Ex IA IIC T4, Zone 0 A/Exia IIC T4, ATEX II 1G, Ex ia IIC Ga T4, IECEX/Ex ia IIC Ga T4, China Ex/Ex ia IIC T4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
059-D311-200
Country of Origin
China
Dimensions
Height
2 1/2 in
Width
3 in
Depth
13 1/2 in
Overall Width
3 in
Probe Length
5 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr Battery, 1 yr Instruments, 1 yr Pump, 1 yr Sensor, 3 yr 10.6 eV Lamp, 6 mo 9.8 eV Lamp
Overall Depth
10 in
Overall Height
2.5 in
Details
Item
Single-Gas Detector
Gas Type
C6H6
Operating Temp. Range
Alarm Setting
Adjustable
Detects
Volatile Organic Compounds
Standards
Features
Versatile VOC or Benzene-Specific modes
Interchangeable Sensors
No
Status Indicator
LED
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Sensor Life
1 yr
Battery Life
16 yr
Battery Type
Lithium
Includes
IP Rating
IP65
Housing Color
Black
Power Source
AC Adapter, Battery, DC Adapter, Electric Corded
Sensor Range
0 to 200 ppm
Resolution
Benzene 0.01 ppm, Butadiene 0.01 ppm
Display
LCD
Includes Charger
Yes
Operating Humidity - Minimum
0 %
Visual Alert Type
Red LED
Number of Gases Detected
3
Chemical Formula
Includes Regulator
Yes
Data Logger
Series
UltraRAE 3000
Sensor Type
Photo Ionization
Hazardous Location Specification
Class I Divisions 1
Alarm Setting Adjustment
Adjustable Alarm Setting
Operating Temperature - Maximum
122 Degrees F
Includes Probe
Includes Batteries
For Environment
Measurement Range
Benzene (0 to 200 ppm), Butadiene (0 to 200 ppm)
Operating Humidity - Maximum
95 %