  • Mfr # CG2-IB-100-34AL
  • Zoro # G0693187
Gas Mixture
Isobutylene 100 ppm
Gas Type
Isobutylene
Industry Type
Healthcare
Gas Name
Isobutylene
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
CG2-IB-100-34AL
Cylinder Height
10.64 in
Cylinder Dia.
3 1/8 in
Cylinder Diameter
3.13 in
Gas Mixture
Isobutylene 100 ppm
Gas Type
Industry Type
Healthcare
Gas Name
Max. Pressure
500 psi
Accuracy
+/-5%
Background Gas
Air
Cylinder Capacity
34 L
CGA Number
CGA 600
Operating Pressure - Maximum
500 psi
Chemical Formula
C4H8
Includes
Calibration Certificate Included
Material
Aluminum
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 600, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 34 L, Cylinder Diameter 3.13 in, Cylinder Height 10.64 in, For Use With GasAlert Series Sensors, Gas Mixture Isobutylene 100 ppm, Gas Type Isobutylene, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula C4H8, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Air, Calibration Certificate Included, Cylinder Material Aluminum, Outlet Connection Type C-10, Operating Pressure - Maximum 500 psi