  • Mfr # CG2-A-100-58
  • Zoro # G7526428
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Name
Ammonia
Cylinder Capacity
58 L
Gas Mixture
Ammonia 100 ppm
Max. Pressure
500 psi
Cylinder Dia.
3 1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
CG2-A-100-58
Country of Origin
United States
Dimensions
Cylinder Dia.
3 1/2 in
Cylinder Height
14.25 in
Connection Size
C-10
Cylinder Diameter
3.5 in
Details
Item
Calibration Gas
Gas Name
Ammonia
Cylinder Capacity
58 L
Gas Mixture
Ammonia 100 ppm
Max. Pressure
500 psi
Background Gas
Nitrogen
Cylinder Material
Aluminum
Accuracy
+/-5%
Calibration Certificate
Included
For Use With
GasAlert Series Sensors
Chemical Formula
NH3
Gas Type
Operating Pressure - Maximum
500 psi
CGA Number
CGA 350
Product Type
Calibration Gas
Container Type
Cylinder
Outlet Connection Type
C-10
Description
Calibration Gas, CGA Number CGA 350, Container Type Cylinder, Cylinder Capacity 58 L, Cylinder Diameter 3.5 in, Cylinder Height 14.25 in, For Use With GasAlert Series Sensors, Gas Mixture Ammonia 100 ppm, Gas Type Ammonia, Product Type Calibration Gas, Chemical Formula NH3, Accuracy +/-5 Percent, Background Gas Nitrogen, Calibration Certificate Included, Cylinder Material Aluminum, Outlet Connection Type C-10, Operating Pressure - Maximum 500 psi