  • Mfr # G02-B810-100
  • Zoro # G3943902
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Gas Type
NH3
Operating Temp. Range
-20 Degrees to 55 Degrees C, -4 Degrees to 131 Degrees F
Alarm Setting
Adjustable
Detects
Ammonia
Standards
CSA Certified, IECEX Ga Ex IA IIC T4, Zone 0 A/Exia IIC T4, ATEX II 1G, Ex ia IIC Ga T4, IECEX/Ex ia IIC Ga T4, China Ex/Ex ia IIC T4
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
G02-B810-100
Country of Origin
China
Dimensions
Height
7 in
Width
7 in
Depth
10 in
Overall Width
7 in
Overall Height
7 in
Overall Depth
10 in
Details
Item
Single-Gas Detector
Gas Type
NH3
Operating Temp. Range
Alarm Setting
Adjustable
Detects
Ammonia
Standards
Features
Continuous Datalogging, Intelligent Sensors, Intrinsically Safe
Includes
Interchangeable Sensors
No
Alarm Type
Audible, Vibrating, Visual
Housing Color
Black
Display
LCD
Battery Life
2 yr
Resolution
Ammonia 1 ppm
Battery Type
Lithium
Sensor Range
0 to 100 ppm
Power Source
Battery
Green Environmental Attribute
Product is Rechargeable
Rechargeable Battery
Yes
Number of Gases Detected
1
Hazardous Location Specification
Class I Divisions 1 Groups A, B, C, D
Measurement Range
Ammonia (0 to 100 ppm)