  • Mfr # CA316HP-0150-024
  • Zoro # G2439711
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
24 in
Max. Working Pressure @ 70 F
2,200 psi
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CA316HP-0150-024
Hose Inside Dia.
1 1/2 in
Hose Length
24 in
Fitting Size
1-1/2 in x 1-1/2 in
Length (In.)
24
Length
24"
Static Min. Bend Radius (In.)
7.5
Dia. (In.)
1-1/2
Dynamic Min. Bend Radius (In.)
13 in
Details
Max. Working Pressure @ 70 F
2,200 psi
Hose Fittings
316 Stainless Steel 1-1/2 in MNPT x 316 Stainless Steel 1-1/2 in MNPT
For Media Type
Motor Oil
Not Recommended Chemicals
Compatible Chemicals
Motor Oil
Description
Metal Hose Assembly, Hose Inside Dia. 1 1/2 in, Hose Length 24 in, Hose Tube Material 316 Stainless Steel, Hose Cover Material 321 Stainless Steel, Max. Working Pressure @ 70 F 2,200 psi, Temp. Range -325 Degrees to 1200 Degrees F, Dynamic Min. Bend Radius (In.) 13 in, Hose Fitting A Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting B Material 316 Stainless Steel, Hose Fitting A Type MNPT, Hose Fitting B Type MNPT, Hose Fitting A Size 1 1/2 in, Hose Fitting B Size 1 1/2 in