  • Mfr # HTSEC180-175-BLK
  • Zoro # G922940009
Outside Diameter
2.17 in
Inside Diameter
1-3/4 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HTSEC180-175-BLK
Outside Diameter
2.17 in
Inside Diameter
1-3/4 in
Length
4-1/2 in
Item
Silicone 180 Degree Elbow
Color
Black
Description
HPS Performance 1-3/4 in high temperature 4-ply reinforced black 180 degree u bend elbow coupler hose with 4-1/2 in length, part number HTSEC180-175-BLK, meet and exceed SAEJ20 industry standards, ideal for heavy duty pressure connections and provides excellent resistance for high temperature applications. HPS Performance silicone elbow coupler hose is designed and engineerd to meet high performance requirements specified in various industry standards, therefore make it great for marine and industrial use, custom turbo or intercooler piping fabrication, DIY intake or radiator cooling system. Constructed with 4-ply polyester reinforcement, this black silicone hose provides superior durability and structural integrity under pressure. Temperature range: -65 deg. F to 350 deg. F (177 deg. C). Hose inside diameter: 1.75 in (45mm). Hose outside diameter: 2.17 in (55mm). Hose leg length on each side: 4-1/2in. Wall thickness: 5mm. UV and ozone resistant. Silicone hose is not compatible with fuel or oil. However, it is compatible with water and coolant.