  • Zoro # G2400800
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
WGH3-LSCS
Zoro #
G2400800
UPC #
Country of Origin
Unknown
Dimensions
Width
13 in
Height
15 in
Length
17 in
Fixture Length
17 in
Fixture Height
15 in
Fixture Width
13 in
Recommended Mounting Height
15 to 25 ft
Details
Color Temp.
4000K
Fixture Voltage
120 to 277
Item
Wall Pack
LED Replacement For
400W HPS/MH
Housing Finish
Bronze
Voltage
120 to 277 V AC
Watts
97
Lumens
11,838 lm
Fixture Rated Life
100,000 hr
Series
WGH
Operating Temp. Range
-30 Degrees to 40 Degrees C
Light Technology
LED
Lens Material
Glass
Fixture Sensor Type
No Sensor Included
Light Distribution
Type IV
Green Environmental Attribute
Product Contributes To Reducing Energy Consumption
Housing Material
Cast Aluminum
Lighting Certification
DesignLights Consortium (DLC)
Lamp Watts - Fixtures
102.0
Standards
UL 1598
Fixture Housing Material
Die-Cast Aluminum
Max. Fixture Wattage
102.0
Green Certification or Other Recognition
DesignLights Consortium (DLC)
Type - Wall Pack Fixtures
General Purpose
Color Rendering Index
80
Fixture Housing Color
Bronze
Lumens Per Watt
Sensor Type - Fixtures
No Sensor Included
Fixture Lens Material
Glass
Warranty
5 yr
Color Temperature
4000K
Rated Life
100,000 hr
Fixture Wattage
102 W
Light Distribution Shape
Type IV
Lumens per Watt
116 lm/W
Max. Operating Temp.
104 Degrees F
Min. Operating Temp.
-22 Degrees F
Description
Wall Pack, Lumens 11,838 lm, Fixture Wattage 102 W, Voltage 120 to 277 V AC, Light Distribution Shape Type IV, LED Replacement For 400W HPS/MH, Fixture Sensor Type No Sensor Included, Light Technology LED, Color Temperature 4000K, Color Rendering Index 80, Height 15 in, Width 13 in, Rated Life 100,000 hr, Fixture Housing Color Bronze, Fixture Housing Material Die-Cast Aluminum, Fixture Lens Material Glass, Lumens per Watt 116 lm/W, Max. Operating Temp. 104 Degrees F