Hubbell Wiring Device-Kellems GFCI Rceptcle, Commer., Almnd, 15A, 0.5 HP GFRST15AL
GFCI Rceptcle, Commer., Almnd, 15A, 0.5 HP (Discontinued)
  • Mfr # GFRST15AL
  • Zoro # G4843636
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
GFRST15AL
Country of Origin
China
Details
Color
Almond
Amps - Plugs and Receptacles
15
Amps - Plugs and Receptacles
15
Reset Type
Manual
Number of Wires
3
HP
0.5
Voltage
125VAC
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
5-15R
Mounting Type
Flush
Outlet Type
Decorator
Power Indicator
Yes
Surge Suppression
No
Item
GFCI Receptacle
Weather Resistant
No
Amps
15A
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Decorator Duplex
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC