Hubbell Wiring Device-Kellems GFCI Rceptcle, Commer., Almnd, 20A, 1 HP GFWRST20AL
GFCI Rceptcle, Commer., Almnd, 20A, 1 HP (Discontinued)
  • Mfr # GFWRST20AL
  • Zoro # G4843240
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
GFWRST20AL
Country of Origin
China
Details
Application Environment
Commercial
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Voltage
125VAC
HP
1.0
Special Features
Ground Fault Indicator
Tamper Resistant
No
Mounting Type
Flush
Amps - Plugs and Receptacles
20
NEMA Configuration
5-20R
Wiring Method
Back and Side
Reset Type
Manual
Item - Plugs and Receptacles
Receptacle
Power Indicator
Yes
Surge Suppression
No
Number of Wires
3
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Weather Resistant
Yes
Outlet Type
Decorator
Number of Poles
2
Amps
20A
Color
Almond
Color - Plugs and Receptacles
Almond
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC