  • Mfr # GFRWR15I
  • Zoro # G4843277
/ea
Key Features
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GFRWR15I
Country of Origin
China
Dimensions
Face Plate Width
1.8 in
Face Plate Height
2.8 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
GFCI Receptacle
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
Grounding
Grounded
Housing Color
Ivory
Housing Material
Nylon
Mounting Type
Flush
NEMA Enclosure Rating
1
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Polarized
Standards
NEC
Amps - Plugs and Receptacles
15 A
Amps
15A
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Weather Resistant
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Self-Testing
Amps - Plugs and Receptacles
15
Item - Plugs and Receptacles
Receptacle
Outlet Type
Decorator
Special Features
Ground Fault Indicator
NEMA Configuration
5-15
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
Color - Plugs and Receptacles
Ivory
Voltage
125VAC
Tamper Resistant
No
Wiring Method
Back, Side
Reset Type
Automatic
Color
Application Environment
Commercial
HP
0.5 hp
Power Indicator
Self Testing
Surge Protection
Receptacle Type
Duplex
Resistance Properties
Weather Resistant
Features
Number of Gangs
1
Flange Type
Non-Flanged
Market
Commercial
Mount Type
Grade
General Use
Horsepower Rating
1/2 hp
Shrouded
Contact Material
Brass
Wire Connection Type
Screw Terminals
AFCI
Voltage Rating
125V AC
Type
Tamper-Resistant, Weather Resistant
Nema Rating
Style
Assembled In USA
Voltage Rating Description
125 V
Industry Standard(s)
Meets All NEC® Requirements
Current / Amperage Rating
15 A
Series
Heavy Duty
Amperage Rating
15 A
Description
GFCI Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI Yes, Grounding Grounded, Housing Color Ivory, Housing Material Nylon, Mount Type Flush, NEMA Enclosure Rating 1, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Duplex, Resistance Properties Weather Resistant, Standards NEC, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Method Back, Side