  • Mfr # SNAPGF15GRY
  • Zoro # G4596247
/ea
Key Features
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
SNAPGF15GRY
Country of Origin
China
Dimensions
Maximum Wire Size
12 AWG
Overall Depth
1.5 in
Face Plate Height
2.8 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Face Plate Width
1.8 in
Height
1.47 in
Dimensions
3.28 in x 1.77 in x 1.47 in
Length
3.28 in
Wire Size
#12 AWG
Width
1.77 in
Details
Item
GFCI Receptacle
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
Grounding
Grounded
Housing Color
Brown
Housing Material
Nylon
Mounting Type
Flush
NEMA Enclosure Rating
1
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Material
Nylon
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Polarized
Standards
NEC
Tamper Resistant
No
Weather Resistant
No
Color
Brown
NEMA Receptacle Configuration - Plugs and Receptacles
5-15R
Amps - Plugs and Receptacles
15 A
Wiring Method
Back
Power Indicator
Color - Plugs and Receptacles
Voltage
125VAC
HP
0.5 hp
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
Item - Plugs and Receptacles
Receptacle
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Modular
Amps - Plugs and Receptacles
15
NEMA Configuration
5-15
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Amps
15A
Outlet Type
Decorator
Outlet Type - Plugs and Receptacles
Decorator Duplex
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Application Environment
Industrial
Self-Testing
Surge Suppression
Reset Type
Automatic
Receptacle Type
Decorator Duplex
AFCI
Mount Type
Features
Resistance Properties
Tamper Resistant
Contact Material
Brass
Flange Type
Non-Flanged
Grade
Federal Specification
Includes
Mounting Hardware, Wall Plate
Wire Connection Type
Modular Wiring
Includes Mounting Hardware
Shrouded
Self Testing
Voltage Rating
125V AC
Number of Gangs
1
Surge Protection
Market
Commercial, Industrial
Horsepower Rating
1/2 hp
Type
Standard
Amperage Rating
15 A
Style
Standard
Industry Standard(s)
Meets All NEC® Requirements
Application
Commercial Grade
Current / Amperage Rating
15 A
Horsepower - Maximum
0.5
Voltage Rating Description
125 V
Wattage
1875 W
Nema Rating
Series
Heavy Duty
Item Type
Style Line GFCI Receptacle
Description
GFCI Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 15 A, GFCI Yes, Grounding Grounded, Housing Color Brown, Housing Material Nylon, Mount Type Flush, NEMA Enclosure Rating 1, NEMA Receptacle Configuration 5-15R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Decorator Duplex, Resistance Properties Tamper Resistant, Standards NEC, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Snap-In Module