  • Mfr # GFRTW15W
  • Zoro # G0087617
/ea
Key Features
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
GFRTW15W
Country of Origin
China
Dimensions
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Face Plate Height
2.8 in
Face Plate Width
1.8 in
GFCI Receptacle
Connection Orientation
Straight
Cover Type
No Cover
Current Rating
15 A
Phase
Single
GFCI
Yes
Grounding
Grounded
Housing Color
White
Housing Material
Zytel 101
Mounting Type
Flush
NEMA Enclosure Rating
1
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Polarized
Standards
NEC
Color
White
Application Environment
Commercial
Decorator
NEMA Configuration
5-15
Power Indicator
No
Color - Plugs and Receptacles
Self-Testing
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
Voltage
125VAC
15
Mounting Type - Plugs and Receptacles
Flush
Reset Type
Automatic
HP
0.5 hp
Item - Plugs and Receptacles
Receptacle
Amps - Plugs and Receptacles
15 A
Surge Suppression
No
Tamper Resistant
Wiring Method
Back, Side
Weather Resistant - Plugs and Receptacles
Wiring Method - Plugs and Receptacles
Back and Side
Amps
15A
Includes
Mounting Hardware
Grade
General Use
Resistance Properties
Tamper Resistant, Weather Resistant
AFCI
Contact Material
Brass
Number of Gangs
1
Wire Connection Type
Screw Terminals
Features
Flange Type
Non-Flanged
Shrouded
Self Testing
Includes Mounting Hardware
Receptacle Type
Duplex
Market
Commercial
Mount Type
Horsepower Rating
1/2 hp
Voltage Rating
125V AC
Surge Protection
Type
Industry Standard(s)
Meets All NEC® Requirements
Series
Heavy Duty
Style
Standard
Amperage Rating
15 A
Voltage Rating Description
125 V
Current / Amperage Rating
15 A