  • Mfr # SNAPGF20I
  • Zoro # G4894447
Current Rating
20 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SNAPGF20I
Face Plate Width
1.8 in
Overall Depth
1.5 in
Maximum Wire Size
12 AWG
Face Plate Height
2.8 in
Mount Hole Center-to-Center Height
3.3 in
Length
3.28 in
Height
1.47 in
Width
1.77 in
Dimensions
3.28 in x 1.77 in x 1.47 in
Wire Size
#12 AWG
Current Rating
20 A
Housing Color
Ivory
NEMA Receptacle Configuration
5-20R
Amps - Plugs and Receptacles
20
Amps
20A
Voltage
125VAC
Amps - Plugs and Receptacles
20 A
NEMA Configuration
5-20
Color
Ivory
Voltage - Plugs and Receptacles
125V AC
HP
1 hp
5-20R
Horsepower Rating
1 hp
Voltage Rating
125V AC
Voltage Rating Description
125 V
Current / Amperage Rating
20 A
Wattage
1875 W
Amperage Rating
20 A