  • Zoro # G1722515
/ea
Key Features
NEMA Receptacle Configuration
L15-30R
Current Rating
30 A
Voltage Rating
250V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBL2720
Zoro #
G1722515
UPC #
Country of Origin
United States
Dimensions
Minimum Wire Size
16 AWG
Maximum Wire Size
8 AWG
Wire Size
#10 AWG
Details
Item
Locking Receptacle
NEMA Receptacle Configuration
L15-30R
Current Rating
30 A
Voltage Rating
250V AC
Phase
Three
Number of Poles
3
Number of Wires
4
Wire Connection Type
Screw Terminals
Shrouded
No
Grounding
Grounded
Housing Color
Black
Mount Type
Flush
Cover Type
No Cover
IP Rating
IP20
NEMA Enclosure Rating
1
Standards
CSA Certified C22.2 No. 42, Federal Specification W-C-596, UL 498
Resistance Properties
Corrosion Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Wiring Style
Standard
Grade
Industrial
Special Features
Corrosion resistant
Mounting Type
Flush Mount
Material
Nylon
Includes
Mounting Hardware
Includes Mounting Hardware
Yes
For Location
Indoor
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Market
Industrial
Number of Gangs
1
AFCI
No
For Environment
Dry
Housing Material
Nylon
Contact Material
Brass
Polarized
Yes
Horsepower Rating
3 hp
Connection Orientation
Straight
Lock Type
Twist-lock
Spring Material
.040" Brass
Terminal Designations
Terminals identified in accordance with UL 498 (X, Y, Z, White, Green)
Base Material
Nylon Polyester
Flammability
HB or better per UL 94 or CSA 22.2 No. 0.6
Amps
30
Description
The HUBBELL 30A Twist-Lock Receptacle L15-30R is an industrial-grade locking receptacle intended for use in indoor, dry locations. It includes a twist-lock mechanism to help prevent accidental disconnection and supports three-phase power at 250V AC with a current rating of 30 amps. The device accommodates both back and side wiring, designed to accommodate both back and side wiring.
Key Features of the HUBBELL 30A Twist-Lock Receptacle L15-30R:
  • NEMA Configuration: L15-30R, configured for three-pole, four-wire applications
  • Voltage/Current Rating: Rated for 250V AC and up to 30 amps
  • Wire Size Compatibility: Accepts wire sizes from 16 AWG to 8 AWG
  • Wiring Style: Standard screw terminals with wire restraint recesses for secure connections
  • Material Construction: Nylon housing and base; brass contacts and mounting system
  • Mounting Type: Flush mount design; includes mounting hardware
  • Operating Temperature Range: -40°F to 167°F (-40°C to +75°C continuous)