  • Mfr # HBL4100MI5W
  • Zoro # G6714041
Key Features
Type
Pin And Sleeve Unfused
Voltage
600V AC
Amps
100 A
Hub
Yes
Receptacle Type
IEC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBL4100MI5W
Dimensions
Overall Height
11.87 in
Minimum Wire Size
3 AWG
Overall Width
7.75 in
Maximum Wire Size
1/0 AWG
Wire Size
#3 AWG to #1/0 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Details
Item
Mechanical Interlock Device
Type
Pin And Sleeve Unfused
Voltage
600V AC
Amps
100 A
Hub
Yes
Receptacle Type
Phase
Three
Viewing Window
4
Material
Thermoplastic
Fused / Nonfused
Nonfused
HP
50 hp
Material of Construction
Valox
Includes
All Mounting Hardware
Accepts Plug Number
3D132
Standards
UL Listed
Use With
3D132
Color
black
Voltage Rating
600V AC
Horsepower Rating
50 hp
UL 94 Flammability Rating
5VA, V-0
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
IP Rating
IP67
Current Rating
100 A
Electrical Connection Type
Pin and Sleeve
Circuit Breaker Amp Rating
100 A
Housing Material
Thermoplastic
Includes Mounting Hardware
Fuse Protection
Non-Fused
Maximum Operating Temperature
167 Degrees F
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees F
Circuit Breaker
Resistance Properties
Watertight
Locking Handle
For Location
Indoor, Outdoor
Grounding
Grounded
Compatible Plug Manufacturer Part Number
Housing Color
Black
Enclosure Inserts
Brass
Gaskets
Neoprene
Mechanical Interlock Items
Complete Unit
Terminal Accommodations
#2 To #10 AWG copper wire only
Short Circuit Withstand
Impact Resistance
In accordance with UL746C
UV Resistance
All materials are UV Stabilized.
Handle
Valox
Endurance
Mechanical: 10,000 cycles, Electrical: 6,000 cycles.
Certifications
UL Listed, CSA Certified.
Shaft
Moisture Resistance
Terminal Identification
Terminals identified in accordance with North American and International conventions.
Base
Service Style
Standard
Max Working Voltage
600V AC RMS
Current Interrupting
Certified for current interrupting at full rated current.
Mechanical Interlock Device Standard
Certification
UL Listed, CSA Certified
Enclosure Hinge Pins
Nickel Plated Brass
Flammability
UL94-5VA and V-0 classification.
Dielectric Withstand Voltage
Withstands 3,000V AC Min.
Ingress Protection
IP67 Suitability
Hinge Spring
Stainless Steel (300 series)
Poles and Wires
3 Pole, 4 Wire
Amperage
100A
Conduit Hub
Zinc, Watertight
Shaft Seal
Neoprene
Assembly Screws
Stainless Steel (300 series)
Operating Temperatures
Maximum Continuous: 75° C; Minimum Continuous: -40° C w/o impact.
Voltage Rating Description
3 Phase 600 VAC
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current and voltage Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Min Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability - UL94-5VA and V-0 Classification Environmental - Ingress Protection - IP67 Suitability Environmental - Moisture Resistance - Outdoor - 4X (Watertight, Washdown) Indoor - 12 (Dust-tight, Falling Dirt and Noncorrosive Liquids). Environmental - Operating Temperature - Max. Continuous +75°C Min. Continuous -40°C Mechanical - Impact Resistance - In accordance with UL 746C Mechanical - Mounting - External adjustable feet Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are part of the external label and molded into the receptacle mount Mechanical - Terminal Identification - In accordance with UL, CSA and international conventions
Environmental Conditions
Watertight
Industry Standard(s)
UL Listed
Item Type
Mechanically Interlocked Single
Wattage
60000
Application
High Ampacity Watertight Connections
Nema Rating
Non-NEMA
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Style
Standard Service
Series
Unfused Circuit-Lock
Current / Amperage Rating
100 A
Amperage Rating
100 A
Description
The HUBBELL Mechanical Interlock, 600VAC, 100A is a mechanically interlocked pin and sleeve device rated for use in indoor and outdoor environments. This unit integrates a disconnect switch with an IEC receptacle in a non-metallic housing, includes a feature that allows observation of plug removal. It features a lockable handle compatible with lockout/tagout procedures and incorporates a mechanism to restrict circuit engagement unless the plug is fully inserted. The device supports three-phase operation at up to 600V AC and 100A, accommodating #3 AWG to #1/0 AWG copper wire.
Key Features of the HUBBELL Mechanical Interlock Device:
  • Amperage Rating: Rated for 100 A operation
  • Voltage Rating: Suitable for use on three-phase systems up to 600V AC
  • Poles/Wires: 3 pole, 4 wire configuration
  • Enclosure Material: Thermoplastic (VALOX) housing with stainless steel hardware; UV stabilized
  • Ingress Protection: IP67 rated; meets Outdoor Type 4X and Indoor Type 12 standards
  • Circuit Interrupting Capability: Certified for current interrupting at specified ratings
  • Dielectric withstands minimum of 3,000V AC
  • Lockable Handle: Provides locking capability
  • Circuit Breaker/Fuse Protection: Non-fused design (no circuit breaker included)
  • Cable Accommodation: Accepts #3 AWG to #1/0 AWG copper conductors via pressure terminal screws