Hubbell Wiring Device-Kellems Pin & Sleeve Plug, 100 A, 600V AC, Single Phase, 2 Pole, Style 1 Grounding, Black, NEMA Not Rated HBL3100PS1W
Pin & Sleeve Plug, 100 A, 600V AC, Single Phase, 2 Pole, Style 1 Grounding, Black, NEMA Not Rated (Discontinued)
  • Mfr # HBL3100PS1W
  • Zoro # G400701498
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HBL3100PS1W
Country of Origin
United States
Dimensions
Wire Size
#4 AWG to #2 AWG
Display Size
Standard Sized
Details
Item
Pin & Sleeve Plug
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
IP Rating
Not Rated
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
Housing Color
Black
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Switch Rated
No
Mounting Box
Stainless Steel (300 Series)
Hub Style
Standard
Material
Composite
Grounding Style
Style 1
Application
Metallic with Nylon Shroud
Cord Type
All Portable
Environmental Conditions
Watertight
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip®
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Material - Mounting Hardware
Cord Mounted
Style
Standard Service,Style 1 Grounding
Industry Standard(s)
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17 Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94 Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75°C Min. -40°C w/o impact -25° with impact Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682 Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are permanently fastened to the device housing Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 1686(1, 2, 3, Green)
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Heavy Duty Products, Insulgrip Pin andSleeve Devices, Industrial Grade, Male, Plug, 100A 600V AC, 2-Pole 3-Wire Grounding Style 1, Terminal Screws, Gray and Black, Watertight