  • Mfr # HBL4100P5WR
  • Zoro # G900702544
Voltage Rating
600V AC
IP Rating
IP67
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HBL4100P5WR
Dimensions
Display Size
Standard Sized
Wire Size
#3 AWG to #1/0 AWG
Details
Item
Pin & Sleeve Plug
Current Rating
100 A
Voltage Rating
600V AC
Phase
Three
IP Rating
IP67
Wire Connection Type
Screw Terminals
Connection Orientation
Straight
Housing Color
black
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
CSA Standard C22.2 No. 182.1, UL Classified to IEC60309-1, UL Listed, File E146032
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Switch Rated
IEC
Hub Style
Reversed
Material
Composite
Current / Amperage Rating
100 A
Industry Standard(s)
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Material - Mounting Hardware
Cord Mounted
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Min Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability - HB or Better per UL 94 or CSA C22.2 No. 0.17 Environmental - Ingress Protection - IP67 Suitability Environmental - Moisture Resistance - Watertight per IEC 60309-1 Environmental - Operating Temperature - Maximum Continuous 75°C Minimum - 40°C w/o impact Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2 No. 182.1 / UL1682 Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are a permanent part of the device housing. Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with North American and IEC conventions
Style
Reverse Service
Connectivity
Pressure Terminal Screws
Environmental Conditions
Watertight
Cord Type
All Portable
Series
Unfused Circuit-Lock
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Heavy Duty Products, IEC Pin and SleeveDevices, Industrial Grade, Male, Plug, 100A 3-Phase Delta 600V AC, 3-Pole 4-Wire Grounding, Terminal Screws, Black, Watertight- ReversedService