  • Mfr # HBL5200RS1WR
  • Zoro # G600702202
Current Rating
200 A
Voltage Rating
600V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBL5200RS1WR
Wire Size
1 to 250 KCMIL
Display Size
Standard Sized Product
Details
Item
Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
200 A
Voltage Rating
600V AC
5
IP Rating
IP66
NEMA Enclosure Rating
3, 4, 4X
Housing Color
Gray
Cap Type
No Cap or Cover
Standards
CSA Certified/CSA Spec. C22.2 No. 182.1, UL Listed and CSA Certified Type 4X, UL Standard 1682
Resistance Properties
Corrosion Resistant, UV AC/Sunlight Resistant, Watertight
Body Material
Epoxy Painted Aluminum
Grounding Style
Style 1
Material
Thermoplastic
Features
UV Stabilized
Application
Metallic with Nylon Shroud
Operating Temp. Range
-40° C to 75° C
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstands 3,000V AC Electrical - Max. Working Voltage - 600V AC RMS Environmental - Flammability (Enclosure) - UL 94V-0 and CSA C22.2 No. 0.17 Environmental - Moisture Resistance - Type 3, 4, 4X per UL 50E and CSA 22.2, No. 94 Environmental - Operating Temperatures - Max. Continuous 75°C Min. -40°C w/o impact -25° with impact Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2, No. 182.1, UL 1682 Mechanical - Product Identification - Identification and ratings are permanently fastened to the device housing Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with UL 1686(1, 2, 3, Green)
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Industry Standard(s)
CSA Certified to CSA Spec. C22.2 No. 182.1 UL Listed and CSA Certified Type 4X UL Standard 1682
Wattage
120000
Series
UL 1686 Class 1 Insulgrip®
Style
Reversed Service,Style 1 Grounding
Environmental Conditions
Watertight
Flange Type
Flanged
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Heavy Duty Products, Insulgrip Pin andSleeve Devices, Industrial Grade, Female, Receptacle, 200A 600V AC, 4-Pole 5-Wire Grounding, Terminal Screws, Gray and Black, Watertight-Reversed Service