  • Mfr # DR15WHIWRTR
  • Zoro # G100701316
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DR15WHIWRTR
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Device Color
White
Poles and Wires
2 Pole, 3-Wire Grounding
Rating
15A, 125V
Terminal Accommodation
#14-#10 AWG copper stranded or solid conductor only
Operating Temperatures
Maximum continuous 75°C; minimum -40°C (w/o impact)
Certification
Dielectric Voltage
Withstands 2,000V minimum
Description
Hubbell Wiring Device Kellems, Straight Blade Devices, Receptacles,Tamper-Resistant Duplex, Decorator/Commercial/Industrial Grade, 2-Pole3-Wire Grounding, 15A 125V, 5-15R, White, Single Pack