  • Mfr # RR15SIWRTR
  • Zoro # G800622577
/ea
Key Features
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
RR15SIWRTR
Country of Origin
China
Dimensions
Display Size
Standard Sized Product
Wire Size
#14 AWG to #12 AWG
Details
Item
Straight Blade Receptacle
Receptacle Type
Duplex
NEMA Receptacle Configuration
5-15R
Current Rating
15 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Number of Poles
2
Number of Wires
3
Wire Connection Type
Screw Terminals
Wiring Method
Back, Side
Grounding
Self-Grounded
Housing Color
Ivory
Standards
CSA Listed, UL Listed
Resistance Properties
Tamper Resistant, Weather Resistant
Flange Type
Non-Flanged
Material
Thermoplastic
Application
Residential Receptacles
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Nema Rating
Environmental Conditions
Weather Resistant
Wattage
1875
Number Of Wires
3-Wire Grounding
Performance
Environmental - Operating temperature - -20°C to 60°C Mechanical - Terminal - Terminal screws accepts up to #12 AWG, Push wire designed for #14 AWG solid copper wire only