Mfr # HBLTT30R
Zoro # G8096551
/eaKey Features
Receptacle Type
Single
NEMA Receptacle Configuration
TT-30R
Current Rating
30 A
Voltage Rating
125V AC
Phase
Single
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowUnlock tax-exempt savings
Add Tax ExemptionSpecifications
Product Information
MFR #
HBLTT30R
Country of Origin
Mexico
Description
Receptacle, Connection Orientation Straight, Cover Type No Cover, Current Rating 30 A, GFCI No, Grounding Grounded, Housing Color Black, Housing Material Thermoplastic Polyester, Mount Type Flush, NEMA Enclosure Rating 1, NEMA Receptacle Configuration TT-30R, Number of Gangs 1, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Phase Single, Polarized Yes, Receptacle Type Single, Standards CSA Certified, FULus, UL Listed, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Method Side