  • Mfr # HBL5100R5W
  • Zoro # G1368385
5
IP Rating
IP67
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
HBL5100R5W
Dimensions
Face Diameter
4.66 in
Minimum Wire Size
3 AWG
Maximum Wire Size
1/0 AWG
Cord Size
3 to 1/0 AWG
Display Size
Standard Sized Product
Wire Size
#3 AWG to #1/0 AWG
Details
Item
Watertight Pin & Sleeve Receptacle
Current Rating
100 A
Voltage Rating
347/600V AC
5
IP Rating
IP67
NEMA Enclosure Rating
Not Rated
Housing Color
Black
Cap Type
Spring-Loaded Cap
Standards
CSA Certified C22.2 No. 0.17, CSA Certified C22.2 No. 182.1, IEC, UL 1682, UL 94
Resistance Properties
Impact Resistant, Moisture Resistant, Watertight
Body Material - Pin and Sleeve
Zytel 101 Nylon
Body Material
Zytel 101 Nylon
HP
30 hp
Grounding Style
IEC
Features
Color Coded
Switch Rated
No
Material
Thermoplastic
Horsepower Rating
50 hp
Reverse Service
No
Number of Gangs
1
Power Indicating Light
Minimum Operating Temperature
-40 Degrees C
Maximum Operating Temperature
75 Degrees C
Market
Industrial
Housing Material
Thermoplastic
Flange Type
Flanged
Shrouded
Yes
Connection Orientation
Straight
Housing Material Grade
Zytel 101
Gasket Material
Neoprene
Flange Material
UV Resistance
All Materials are UV Stabilized
Flammability
UL 94 5VA, UL 94 V0
Product Type
Watertight IEC Device
Service
Standard
Temp. Rise
30°C
Screw Material
300 Stainless Steel
Retainer Material
High-Impact Thermoset
Weight
4.1 lb
Dielectric Strength
3000V AC
Operating Temp.
-40 to 75°C
Application
High Ampacity Watertight Connections
Material - Mounting Hardware
Screw Mounting
Industry Standard(s)
Listed To Standard UL1682
Style
Standard Service
Series
HBL Heavy Duty
Wattage
60000
Performance
Electrical - Current Interrupting - Certified for current interrupting at full rated current Electrical - Dielectric Voltage - Withstand 3000V AC Electrical - Max. Working Voltage - 600V RMS Environmental - Flammability - HB or better per UL 94 or CSA C22.2 No. 0.17 Environmental - Ingress Protection - IP67 Suitability Environmental - Moisture Resistance - Watertight per IEC 60309-1 Environmental - Operating Temperatures - Maximum Continuous 75°C Minimum - 40°C w/o impact Mechanical - Impact Resistance - Per CSA C22.2 No. 182.1 / UL1682 Mechanical - Product Identification - Ratings are a permanent part of the device housing Mechanical - Terminal Identification - Terminals identified in accordance with North American and IEC conventions
OEM Brand Name
Hubbell Wiring Device-Kellems
Connection Type
Screw Terminals
Description
Watertight Devices - Hubbell’s IEC 60309 Pin and Sleeve plugs, connectors, inlets and receptacles are the highest performing products available. The HBL® series of IEC pin and sleeve were designed for the demanding North American market. Hubbell was the first and is still only manufacturer of IEC 60309 devices in the USA and have numerous innovative features noted below. The IEC line of plugs and connectors are made with a rugged super tough, one-piece housing. The thermoset polyester contact carrier provides a high resistance to electrical tracking. They withstand higher temperatures which may result from overload or arcing. The heavy-duty, external cord grip provides superior strain relief on the conductors. Hubbell’s horsepower rated plugs and receptacles meet NEC 430.109(F) requirements and recognized as an approved disconnecting “line of sight” disconnecting means.