  • Mfr # FLX14-3000 PL 14
  • Zoro # G7482231
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Rim Type
Segmented
Cutting Type
Wet/Dry
Materials Cut
Concrete
Blade Dia.
14 in
Arbor Hole
Triangular
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
FLX14-3000 PL 14
Country of Origin
United States
Dimensions
Blade Dia.
14 in
Cutting Depth
3"
Plate Thickness
0.125 in
Max. Cutting Depth
4 5/8 in
Cut Width
0.12 in
Length
1.57 in
Diameter
13.5 in
Width
0.12 in
Height
0.3 in
Overall Thickness
0.13 in
Cutting Depth - Maximum
4 5/8 in
Overall Diameter
14 in
Details
Item
Diamond Saw Blade
Rim Type
Segmented
Cutting Type
Wet/Dry
Materials Cut
Concrete
Arbor Hole
Triangular
For Use With Saw Type
Soft Cut Saws
Grade
Good
For Use With
Soft Cut Saws
Max. RPM
5460
Diamond Knockout
Diamond Knockout Not Included
Primary Saw Application
Demolition
Application
Green Concrete
Series
FLX Red
Max. Saw Power
20 hp
Max. Blade Speed
5,460 RPM
Arbor Shape
For Use On Concrete Type
Green Concrete
Blade Material
Diamond
Features
Specially developed for Soff-Cut®, Good balance between performance and cost
HP
3 hp max & 21 hp min
Compatible Manufacturer Model Number
Compatible Product Type
Soft Cut Saw
Horsepower
20 hp
For Workpiece Material
For Concrete Type
Material
Diamond
Speed - Maximum
5,460 RPM
Optimal Material
Green concrete, hard abrasive| Green concrete, medium-hard abrasive
Performance level
Bronze
Description
Diamond Saw Blade, FLX Red Series, Blade Dia. 14 in, Arbor Shape Triangular, Max. Blade Speed 5,460 RPM, Max. Saw Power 20 hp, For Use With Saw Type Soft Cut Saws, Cutting Type Wet/Dry, Rim Type Segmented, Max. Cutting Depth 4 5/8 in, Materials Cut Concrete, For Use On Concrete Type Green Concrete, Grade Good, Cut Width 0.12 in, Blade Material Diamond