  • Mfr # BLTH02-M080-0700D4P
  • Zoro # G915385107
External Hex Drive
A2 Material Grade/Class
Fastener Length
70 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTH02-M080-0700D4P
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
70 mm
Head Height
5.45 mm
Material Grade/Class
A2
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 8.0 x 1.25 x 70.0 mm DIN 931 Grade A2 Stainless Steel Plain