  • Mfr # BLTH00-M040-0300D10P
  • Zoro # G015385236
/ea
Key Features
External Hex Drive
A2 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Fastener Length
30 mm
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTH00-M040-0300D10P
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M4-0.70
Fastener Length
30 mm
Head Height
2.925 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
A2
Material
Stainless Steel
Finish
Plain
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 933, ISO 4017
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Description
Cap Hex Head Bolts Full Coarse Thread 4.0 x 0.70 x 30.0 mm DIN 933 Grade A2 Stainless Steel Plain