  • Mfr # BLTH02-M120-0650D2F
  • Zoro # G815386440
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTH02-M120-0650D2F
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M12-1.75
Fastener Length
65 mm
Head Height
7.68 mm
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 12.0 x 1.75 x 65.0 mm DIN 931 Class 10.9 Steel Zinc Yellow Bake Hexavalent