Mfr # BLTH02-M160-0650D2F
Zoro # G715384126
/ea
Key Features
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
System of Measurement
Metric
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
BLTH02-M160-0650D2F
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M16-2.00
Fastener Length
65 mm
Head Height
10.18 mm
Details
System of Measurement
Metric
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
Coarse
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 16.0 x 2.00 x 65.0 mm DIN 931 Class 10.9 Steel Zinc Yellow Bake Hexavalent