  • Mfr # BLTH02-M080-0400D2F
  • Zoro # G715385284
External Hex Drive
Class 10.9 Material Grade/Class
Thread Size
M8-1.25
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Standards
DIN 931, ISO 4014
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTH02-M080-0400D2F
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M8-1.25
Fastener Length
40 mm
Head Height
5.45 mm
Material Grade/Class
Class 10.9
Material
Steel
Finish
Zinc Yellow
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 8.0 x 1.25 x 40.0 mm DIN 931 Class 10.9 Steel Zinc Yellow Bake Hexavalent