  • Mfr # BLTH00-M050-0120D93
  • Zoro # G915385183
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
Thread Size
M5-0.80
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BLTH00-M050-0120D93
Country of Origin
Taiwan, Province of China
Dimensions
Thread Size
M5-0.80
Fastener Length
12 mm
Head Height
3.65 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 933, ISO 4017
Description
Cap Hex Head Bolts Full Coarse Thread 5.0 x 0.80 x 12.0 mm DIN 933 Class 8.8 Steel Zinc Clear Trivalent