  • Mfr # BLTH00-M060-0100D93
  • Zoro # G615385070
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
Thread Size
M6-1.00
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTH00-M060-0100D93
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
10 mm
Head Height
4.15 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Fully Threaded
Standards
DIN 933, ISO 4017
Description
Cap Hex Head Bolts Full Coarse Thread 6.0 x 1.00 x 10.0 mm DIN 933 Class 8.8 Steel Zinc Clear Trivalent