  • Mfr # BLTH02-M060-0700D33
  • Zoro # G315384472
External Hex Drive
Class 8.8 Material Grade/Class
Thread Size
M6-1.00
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
BLTH02-M060-0700D33
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
M6-1.00
Fastener Length
70 mm
Head Height
4.15 mm
Material Grade/Class
Class 8.8
Material
Steel
Finish
Zinc Plated
Thread Style
Partially Threaded
Standards
DIN 931, ISO 4014
Description
Cap Hex Head Bolts Partial Coarse Thread 6.0 x 1.00 x 70.0 mm DIN 931 Class 8.8 Steel Zinc Clear Trivalent