  • Mfr # BLTH26-0625-13A3P
  • Zoro # G515386825
/ea
Key Features
External Hex Drive
Grade A307 Material Grade/Class
System of Measurement
Inch
Thread Size
5/8"-11
Material
Steel
Finish
Plain
Standards
ASTM A307, ASME B18.2.1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BLTH26-0625-13A3P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
5/8"-11
Fastener Length
13 in
Thread Length
6 in
Head Height
0.444 in
Details
System of Measurement
Inch
Drive
External Hex
Material Grade/Class
Grade A307
Material
Steel
Finish
Plain
Standards
ASTM A307, ASME B18.2.1
Item
Hex Head Cap Screw
Thread Type
UNC
Description
Hex Head Bolts 6 in Coarse Thread 5/8-11 x 13 in ASTM A307 Grade A Steel Plain