  • Mfr # BLTC12-0500-13A3P
  • Zoro # G015387056
/ea
Key Features
Thread Size
1/2"-13
Fastener Length
13 in
Material
Steel
Finish
Plain
Material Grade/Class
Grade A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
BLTC12-0500-13A3P
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Thread Size
1/2"-13
Fastener Length
13 in
Square Width
0.515 in
Head Dia.
1.094 in
Head Height
0.27 in
Details
Material
Steel
Finish
Plain
Material Grade/Class
Grade A
Neck Type
Square Neck Undersized
Thread Type
UNC
Fastener Industry Standards
ASTM A307, ASME B18.5
Head Type
Domed
Description
Carriage Bolts Undersized Square Neck 6 in Coarse Thread 1/2-13 x 13 in ASTM A307 Grade A Steel Plain