  • Zoro # G1010107
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
For Media
Steam
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Nominal Pipe Size
1/2 in
Inlet Connection Type
NPTF
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
8222G094
Zoro #
G1010107
UPC #
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Nominal Pipe Size
1/2 in
Overall Width
2-1/4 in
Center Line Pipe Center Size
3-9/32 in
Overall Height
3-27/32 in
Overall Length
2-3/4 in
Orifice Diameter
5/8 in
Details
For Media
Steam
Valve Ways
2-Way
Valve Starting Configuration
Normally Closed
Inlet Connection Type
NPTF
Outlet Connection Type
Voltage
120V AC
Valve Type
High Temperature
Operation Type
Pilot Operated
Seal Material
PTFE
Operating Pressure Differential - Maximum
50 psi Steam, Water
Operating Pressure Differential - Minimum
0 psi Steam
Item
Solenoid Valve
Coil Insulation Class
F
Body Material
Brass
Electrical Connections
1/2" Conduit w/18" Leads
Valve Design
2-Way/2-Position
Ambient Temp. Range
125 Degrees F
Coil Enclosure
Without Junction Box, Watertight
Max. Fluid Temp. Steam
300 Degrees F
Application
Commercial Laundry, Kitchen Equipment, Molding, Steam Atomization Sterilizer and Autoclave
Standards
UL Listed
Includes Seal
Yes
Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum
Not Rated
Operating Pressure Differential Water - Maximum
50 psi
NEMA Enclosure Rating
1, 2, 3, 3S, 4, 4X
Wattage
10.1 W
Environmental Rating
Hazardous, Indoor, Outdoor, Washdown
Ambient Temperature - Minimum
14 Degrees F
Frequency
50 Hz, 60 Hz
Valve Positions
2-Position
Coefficient of Volume (Cv)
4
Operating Pressure Differential Steam - Minimum
0 psi
Thread Type
NPT
Operating Pressure Differential Steam - Maximum
50 psi
Operating Pressure Differential Hot Water - Maximum
Not Rated
Includes Coil
Yes
Ambient Temperature - Maximum
140 Degrees F
Fluid Temperature - Maximum
300 Degrees F
Operating Pressure Differential Light Oil - Maximum
Description
Solenoid Valve, Valve Ways 2-Way, Valve Starting Configuration Normally Closed, Valve Type High Temperature, Nominal Pipe Size 1/2 in, Orifice Diameter 5/8 in, Body Material Brass, Coefficient of Volume (Cv) 4, Operating Pressure Differential Air/Inert Gas - Maximum Not Rated, Operating Pressure Differential Fuel Gas - Maximum Not Applicable, Seal Material PTFE, Voltage 110V AC, 120V AC, Operating Pressure Differential Fuel Oil - Maximum Not Applicable