  • Zoro # G108363486
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Body Material
316 Stainless Steel
Pipe Size
2 in
Connection
Clamp
Max. Water Pressure
145 psi
Air Inlet Pressure
108 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
51C-62.0AV/VBAC-XX
Zoro #
G108363486
UPC #
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Pipe Size
2 in
Nominal Valve Size
2 in
Details
Item
Pneumatic Butterfly Valve
Body Material
316 Stainless Steel
Connection
Clamp
Max. Water Pressure
145 psi
Air Inlet Pressure
108 psi
Seal Material
FKM
Seat Material
Viton
Action
Spring Return
Disc Material
316L Stainless Steel
Liner Material
FKM
Compliance
FDA Approved (Seats and Seals); 3A (Surface Finish); USDA (Surface Finish); FDA Standards (Surface Finish)
Surface Finish
32 RA I.D.
Standards
FDA, USDA
Product Type
Butterfly Valve
Actuator Series
VBA
3-A Standard Compliance
Meets 3A Sanitary Standards
Disc Alignment
Concentric
Actuator Air Pressure - Maximum
145 psi
Operating Temperature - Maximum
200 Degrees F
Average Surface Roughness (Ra)
32
Actuator Features
Position Indicator, Status Indicator Lights
Operating Temperature - Minimum
15 Degrees F
Actuator Ambient Temperature - Minimum
15 Degrees F
For Media
Fluids
Vacuum Service Rating
Not Rated
Maximum Pressure - Operating
145 psi
Fail Safe Position
Fail Closed
Actuator Operation
Air to Spring
Valve Deactivated State
Normally Closed (NC)
Connection Type
Maximum Pressure - Steam
Not Rated
Actuator Air Pressure - Minimum
72.5 psi
Actuator Ambient Temperature - Maximum
170 Degrees F
Valve Series
51
Description
Pneumatic Butterfly Valve, Action Spring Return, Body Material 316 Stainless Steel, Pipe Size 2 in, Connection Clamp, Max. Water Pressure 145 psi, Seat Material Viton, Compliance FDA Approved (Seats and Seals); 3A (Surface Finish); USDA (Surface Finish); FDA Standards (Surface Finish), Standards FDA, USDA, Air Inlet Pressure 108 psi, Product Type Butterfly Valve, Surface Finish 32 RA I.D.